חידוש ESTA - כל מה שצריך לדעת

עם הצטרפותה של ישראל לתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית, אזרחי מדינת ישראל נדרשים להצטייד באישור כניסה אלקטרוני בכניסה לארה"ב, אשר נקרא ESTA. האישור ניתן לשנתיים (או עד לתום תוקפו של הדרכון, המוקדם מביניהם). את אישור ה-ESTA לא ניתן לחדש, ולאחר תום השנתיים, יש להגיש בקשה מחודשת להוצאת אישור ESTA חדש. כ-30 ימים לפני תום תקופת האישור, בעלי אישור ESTA יקבלו אימייל המזהיר אותם כי תוקפו של אישור ה-ESTA עומד להסתיים, וכי באפשרותם להגיש בקשה לאישור חדש ככל שיש צורך בכך.

מה חשוב לדעת על ESTA?

אישור ESTA מאפשר לרשויות ביקורת הגבולות בארצות הברית, להפעיל מעיין סינון ראשוני על כלל המבקרים בשערי המדינה, המגיעים ממדינות השייכות לתוכנית הפטור מויזה. מדובר במעיין מסננת אשר חוריה גדולים יותר מזו המיושמת כלפי מדינות אשר אזרחיהן חייבים באישור ויזה לצורך כניסה לארה"ב. הכניסה באמצעות ESTA (ראשי תיבות של Electronic System for Travel Authorization) היא למעשה פררוגטיבה הניתנת ל-41 מדינות נכון להיום (כולל ישראל), אשר אזרחיהן יכולים להסתפק ב-ESTA במקום בויזה. 

אישור ESTA תקף לשנתיים, כלומר מרגע שהוא ניתן, יש למבקש האישור שנתיים להשתמש בו. מרגע שבעל האישור נכנס לארצות הברית, הוא זכאי לשהייה של עד לתשעים ימים בארה"ב, שיכולים להיות מנוצלים למטרות תיירות או עסקים. ככל שמדובר בשהות לצורך עבודה או לימודים, יש להגיש בקשה לויזה מתאימה למטרות אלו.  

בניגוד לויזה אותה מגישים בשגרירות ארה"ב, את הבקשה ל-ESTA מגישים באופן מקוון באתר הייעודי הממשלתי. האישור לרוב ניתן תוך כמה שעות, ושלושה ימים לכל היותר. משום כך, יש להגיש את הבקשה ל-ESTA לפחות שלושה ימים לפני הטיסה, אולם עדיף להגיש את הבקשה מוקדם ככל האפשר, שהרי היא תקפה לשנתיים כאמור (שימו לב: אישור ESTA הוא אמנם נחוץ לטיסה לארצות הברית, אולם עצם ההחזקה של אישור ESTA, אין משמעה כי לא עוברים תשאול אצל פקיד הגירה. באופן תיאורטי, פקיד הגירה יכול לשלול את כניסתכם אם הוא ימצא כך לנכון, גם אם יש לכם ESTA). בעת הגשת הבקשה באתר, יש לעבור עליה היטב, ולוודא כי כל הפרטים בבקשה תואמים לאמור בדרכון. יש לציין אישור ESTA ניתן לקבל עם דרכון ביומטרי בלבד.

שאלות נפוצות בנושא חידוש ESTA

האם יש אפשרות לחדש ESTA לפני סוף תקופת התוקף? 

כן, אין מניעה לחדש את ה-ESTA בכל רגע נתון (למעשה לא מדובר בחידוש, אלא באישור ESTA חדש). בכל פעם שתגישו בקשה ל-ESTA, תצטרכו לשלם את האגרה פעם נוספת. 

 

כמה זמן לוקח לחדש ESTA? 

היות ולא מדובר בחידוש, אלא בהוצאה מחודשת של ESTA, אז משך הזמן הוא בעצם משך הזמן של הוצאת ESTA: הגשת הבקשה, וקבלת תשובה תוך שלושה ימים לכל היותר. מוטב להגיש את הבקשה ל-ESTA מוקדם ככל הניתן בטרם הטיסה המתוכננת לארצות הברית. 

 

האם יש צורך בהוצאת ESTA חדשה כאשר מתקבל דרכון חדש? 

כן. אם הדרכון שלכם פג תוקף, גם ה-ESTA שלכם פג תוקף. משום כך, כאשר אתם מוציאים דרכון חדש, עליכם גם להוציא אישור ESTA חדש (תוקף האישור הוא שנתיים או עד תום תוקף הדרכון, המוקדם מביניהם).

 

כמה פעמים אפשר לבקר בארצות הברית עם ESTA בתוקף? 

אישור ה-ESTA תקף לשנתיים. במהלך השנתיים הללו, ניתן לשהות כ-90 ימים בשטח ארצות הברית בסך הכל. עם זאת, לא חייבים להעביר את 90 הימים הללו ברצף, וניתן לחלק אותם כפי שאתם מוצאים לנכון.  אם עברתם את התקופה של תשעים ימים, ואתם שוהים בשטח ארצות הברית, עליכם לעזוב את המדינה. 

אם אתם מעוניינים לשוב לארצות הברית, לאחר שמיציתם את 90 הימים שלכם, ובטרם חלפה תקופה של שנתיים מהוצאת ה-ESTA, ניתן לפנות בבקשה לויזה. לחילופין, ניתן להגיש בקשה מחודשת ל-ESTA. עם זאת, יש לשים לב, כי אם לא חלף פרק זמן סביר מאז הפעם הקודמת שהוצאתם אישור ESTA, הרשויות עשויות לדחות את בקשתכם ל-ESTA. 

 

איך מגישים בקשה חוזרת לטופס ESTA שפג תוקפו? 

ה-ESTA אינו ניתן לחידוש. פשוט מגישים לאישור ESTA חדש, בפרוצדורה הקיימת כפי שהיא היום: הגשת בקשה דרך האתר ותשלום אגרה.  

אולי יעניין אותך גם​

ESTA לילדים

ESTA לילדים החל מספטמבר 2023, ישראל חברה בתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית ואזרחיה יידרשו לאישור ESTA, על מנת להיכנס למדינה.  על פי תנאי התוכנית, כל

קרא עוד
סירוב ESTA – מה עושים?

סירוב ESTA – מה עושים? לאחרונה הצטרפה מדינת ישראל לתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית (Visa Waiver Program, או VWP בקיצור). המשמעות היא שמדינת ישראל הצטרפה

קרא עוד
Travel Not Authorized – מה זה אומר?

"Travel Not Authorized" בבקשה ל-ESTA: מה זה אומר? לאחרונה הפכה מדינת ישראל להיות המדינה ה-41 שאזרחיה פטורים מויזה בכניסה לארצות הברית. לאחר שגם אנחנו זכינו

קרא עוד
טופס esta בעברית

טופס ESTA בעברית למילוי עצמי אונליין מעתה אזרחים ישראלים בעלי דרכון ביומטרי יהיו רשאים להיכנס לארצות הברית ללא צורך בקבלת ויזת תייר. במקום זאת, תוכלו

קרא עוד
פטור מויזה לארה"ב
פטור מויזה לארה"ב

מזל טוב, בוטלה הויזה לישראלים! הפטור מויזה נכנס לתוקף כל ישראלי שרצה לטוס אי פעם לארצות הברית, גילה במהרה כי הדבר כרוך בהוצאת ויזה. תהליך

קרא עוד