סירוב ESTA - מה עושים?

לאחרונה הצטרפה מדינת ישראל לתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית (Visa Waiver Program, או VWP בקיצור). המשמעות היא שמדינת ישראל הצטרפה ל-40 מדינות נוספות (41 יחד עם ישראל) אשר אזרחיהן אינם מחויבים בהוצאת ויזה לשם כניסה לארצות הברית. עם זאת, אזרחיהן של מדינת אלו עדיין מחויבים בהוצאת אישור ESTA (קיצור של Electronic System for Travel Authorization). אישור ESTA הינו אישור אלקטרוני לכניסה לארצות הברית, והוא הדרך של המדינה להשאיר רמה מסוימת של ביקורת על גבולותיה בנוגע לאזרחי מדינות המשתייכות ל-VWP. 

 

הוצאת אישור ESTA היא אמנם אינה משימה מורכבת וממושכת כמו הוצאה של ויזה, אך עם זאת, אין אפשרות לדלג על הוצאת אישור זה בטרם הכניסה למדינה. לשם הוצאת אישור ESTA, יש להגיש בקשה מקוונת, לשלם אגרה של 21 דולרים, וכן להחזיק בדרכון ביומטרי. אישור ה-ESTA נשאר בתוקף עד לשנתיים, או עד לתום תוקפו של הדרכון (המוקדם מביניהם). על פי רוב (97% מהמקרים) הבקשה ל-ESTA תאושר בתוך שלושה ימים, ולאחריהם תוכלו לגשת לשדה (עם אישור ה-ESTA וכרטיס טיסה כמובן) ולהמריא לארצות הברית. עם זאת, בחלק קטן מן המקרים, תקבלו סירוב אישור כניסה לארה"ב, קרי דחיית ESTA. להלן סקירה של הסיבות לסירוב לאישור ESTA, ומה עושים במצבים השונים.

סיבות לסירוב ESTA

מה שחשוב להבין לגבי אישור ESTA, הוא שבניגוד לויזה, ה-ESTA ניתן לאנשים באופן כמעט אוטומטי. ההיגיון הוא לעשות סינון מהיר ויעיל: ככל שמדובר באזרח של אחת המדינות המשתייכות לתוכנית ה-WVP, יש לאפשר לאותו מבקש להיכנס בשעריה של ארצות הברית, אלא אם יש איזו אינדיקציה לכך שאותו מבקש צריך לעבור בדיקה מדוקדקת יותר בטרם ייכנס (ואז אולי יפנה בבקשה לויזה, ראו בהמשך). 

 

סירוב ESTA מסיבת דרכון ביומטרי ל 5 שנים

תוכנית הפטור מויזה החלה לפעול באמצע חודש אוקטובר 2023. ישראלים רבים בעלי דרכון ביומטרי הגישו בקשה לאישור ESTA וסורבו. מדוע? נכון להיום, נראה כי מחזיקי דרכון ביומטרי ל-10 שנים, וכן קטינים המחזיקים בדרכון ביומטרי ל-5 שנים, יהיו זכאים לקבלת אישור כניסה לארצות הברית. לעומת זאת, מחזיקי דרכון ביומטרי ל-5 שנים, אשר ביום הנפקתו היו מעל גיל 18, צפויים להיות בעלי סיכוי נמוך לקבלת האישור.

 

במקרים הבאים, הבקשה שלכם לאישור ESTA תיפסל באופן כמעט ודאי:

 • בביקור הקודם שלכם בארצות הברית, נשארתם בגבולות המדינה מעבר לתוקף האישור החוקי שהיה בידיכם, בין אם היה זה ESTA או ויזה (ESTA מאפשרת לרוב עד 90 ימים בארצות הברית; ויזה לרוב ניתנת ל-180 ימים).
 • יש לכם אזרחות נוספת מהמדינות הבאות: איראן, עיראק, סוריה, סודאן, תימן, לוב וסומליה.
 • נכנסתם לאחת מהמדינות הבאות: קובה, איראן, עיראק, סוריה, סודאן, תימן, לוב וסומליה.
 • יש אי התאמות בין האמור בדרכון לבין האמור בבקשה, או שסיפקת מידע מוטעה בבקשה.
 • עניתם "כן" לאחת משאלות הזכאות המופיעות בבקשה. שאלות אלו הן למשל: האם אתה מחפש עבודה בארצות הברית?; האם יש לך עבר פלילי?; האם אתה משתמש בסמים?; האם יש לך מחלה נפשית כלשהי?; האם אתה סובל מאחת מהמחלות הבאות? (פירוט חלקי: קדחת צהובה, אבולה, כולירע, דיפטריה, שחפת ועוד). שאלות הזכאות הללו נועדו לסנן אנשים שארצות הברית מעוניינת לסנן מכל מיני סיבות.
 • אינך אזרח של אחת ממדינות הפטור.
 • התקופה המתוכננת לשהותך בארצות הברית עולה על תשעים ימים.
 • יש לך עבר פלילי.
 • דיווחת בעבר (או שדווח על ידי אדם אחר) כי הדרכון שלך אבד או נגנב.
 • יש לך כרטיס גרין קארד.
 • סורבת לויזה בעבר, בין אם בדרכון בו השתמשת לצורך בקשה זו, ובין אם בדרכון של מדינה נוספת אשר ברשותך.

ישנן סיבות נוספות לסירוב למתן ESTA, אשר אינן גלויות בפני המבקשים, והממשל האמריקאי אינו חושף.

סורבתי ל-ESTA, מה עושים?

חשוב לומר כי במידה וקיבלתם סירוב לאסתא ESTA לארה"ב, אין משמעות הדבר שלא תוכלו להיכנס לארצות הברית בהכרח. ישנן לא מעט סיבות אפשריות למניעה של אישור ESTA כאמור; את חלקן ניתן לפתור בערעור או הגשה מחודשת ל-ESTA, ואת חלקן ניתן לנסות לפתור באמצעות הגשת בקשה לויזה לארה"ב.

יש לציין כי מנהלת הגבולות אינה מחויבת לספק את סיבת הסירוב בבקשה ל-ESTA, בטענה לשמירה על פרטיות המבקשים. לכן, אם סורבתם ל-ESTA ואינכם בטוחים מהי הסיבה לסירוב, עליכם לעבור על הבקשה ולהסיק בגין הטעם לסירוב בעצמכם. כיצד עושים זאת? ניגשים לאתר ה-ESTA הרשמי, ונכנסים לחלק של Check Individual Status (בדוק סטטוס אישי). הקישו מספר בקשה, תאריך לידה ומספר דרכון, ובדקו את הבקשה שלכם בזמן אמת. בהנחה והצלחתם להסיק בוודאות קרובה מה הסיבה לסירוב, יש לפעול באחת מהדרכים הבאות:

 1. אם הסיבה לסירוב היא שסימנתם "כן" באחת משאלות הזכאות האפשריות כאמור, תצטרכו לפנות למנהלת הגבולות המכס של ארצות הברית (US Customs and Border Protection, או ה-CBP), בבקשה לתיקון, וליידע אותם שסימנתם "כן" בטעות היכן שסימנתם. תשובה תינתן לרוב רק לאחר כמה חודשים, ולכן זו אינה אפשרות רצויה.
 2. אם מצאתם טעות במידע המופיע בבקשה שלכם, למשל אי התאמה בפרטים כגון שם, תאריך לידה, ארץ לידה, מספר דרכון ומדינת האזרחות, האפשרות הטובה ביותר עבורכם היא להמתין עשרה ימים, ולהגיש בקשה מחודשת ל-ESTA (יהיה עליכם לשלם את האגרה פעם נוספת). 
 3. הסיבות השכיחות ביותר לסירוב למתן אישור ESTA, הן קיומו של עבר פלילי אצל המבקש, או לחילופין כאשר מדובר במבקש אשר שהה בארצות הברית באופן בלתי חוקי (למשל, לאחר תום תוקפה של הויזה). במצבים אלה, האפשרות הטובה ביותר היא להגיש בקשה לויזה מסוג B כדי להיכנס לארצות הברית, בצירוף בקשה לויתור על אי קבילות (Waiver Of Inadmissibility).

שאלות ותשובות

כמה זמן לפני הטיסה כדאי להגיש בקשה ל-ESTA?

תשובה בבקשה ל-ESTA ניתנת תוך שלושה ימים, לכן המינימום האפשרי הוא שלושה ימים לפני הטיסה. עם זאת, אישור ה-ESTA נותר בתוקף למשך שנתיים, כך שמוטב יהיה להגיש את הבקשה ל-ESTA מוקדם ככל האפשר.

 

במידה וקיבלתי סירוב ESTA האם חייב להוציא ויזה?

אישור ESTA נועד לשמש את הרשויות בארצות הברית כאמצעי סינון מהיר של המבקשים לבוא בשערי המדינה. ככל שסורבתם ל-ESTA, המשמעות היא שלא עברתם את אותו "סינון מהיר", ולכן יש לבחון את הבקשה שלכם בחינה מעמיקה יותר בטרם היא תאושר. לכן, אין אפשרות אחרת מלבד הגשת בקשה לויזה, הנבדקת בצורה מעמיקה יותר לעומת בקשה ל-ESTA.

 

קיבלתי אישור ESTA האם אני פטור מביקורת גבולות בכניסה לארה"ב?

לא. באופן עקרוני, גם מי שיש לו אישור ESTA עשוי להיות מסורב כניסה לארצות הברית בביקורת הגבולות.

 

הגשתי בקשה וכאשר ניסיתי לאחזר אותה, קיבלתי הודעה שלא נמצאה בקשה. מה עושים?

יש לאתר את מספר הבקשה. כדי לאתר אותו, יש להזין את המידע כפי שהוא הוזן בבקשה שלכם. אם אתם לא מוצאים את הבקשה, או שהייתה טעות בהגשת הבקשה, תצטרכו להגיש בקשה חדשה. ניתן בנוסף לפנות ל-CBP באמצעות אתר האינטרנט, ולנסות לאתר באמצעותם את הבקשה. 

אולי יעניין אותך גם​

ESTA לילדים

ESTA לילדים החל מספטמבר 2023, ישראל חברה בתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית ואזרחיה יידרשו לאישור ESTA, על מנת להיכנס למדינה.  על פי תנאי התוכנית, כל

קרא עוד
חידוש ESTA – כל המידע שצריך

חידוש ESTA – כל מה שצריך לדעת עם הצטרפותה של ישראל לתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית, אזרחי מדינת ישראל נדרשים להצטייד באישור כניסה אלקטרוני בכניסה

קרא עוד
Travel Not Authorized – מה זה אומר?

"Travel Not Authorized" בבקשה ל-ESTA: מה זה אומר? לאחרונה הפכה מדינת ישראל להיות המדינה ה-41 שאזרחיה פטורים מויזה בכניסה לארצות הברית. לאחר שגם אנחנו זכינו

קרא עוד