"Travel Not Authorized" בבקשה ל-ESTA: מה זה אומר?

לאחרונה הפכה מדינת ישראל להיות המדינה ה-41 שאזרחיה פטורים מויזה בכניסה לארצות הברית. לאחר שגם אנחנו זכינו לפטור הנכסף, אזרחי ישראל אמנם אינם זקוקים לויזה, אך הם נדרשים (כמו כל שאר המדינות שאזרחיהן פטורים מויזה) להצטייד באישור כניסה לארה"ב הנקרא ESTA. אישור ESTA הוא אישור אלקטרוני הנדרש מאזרחים של מדינות הפטורות מאשרת כניסה לארצות הברית, על מנת להיכנס לארצות הברית במסגרת תיירותית או עסקית, לתקופה שאינה עולה על תשעים ימים.

הדרישה ל-ESTA למעשה מאפשרת לממשל האמריקאי לבצע בדיקות ביטחוניות מוקדמות שטחיות יחסית על הנכנסים בשערי המדינה, לסנן מבקשים שיש אינדיקציה בעייתית מסוימת לגביהם, ובכך לתרום לביטחון הפנים של ארצות הברית מפני איומים שונים.

תהליך קבלת אישור ESTA

אם כן, בטרם תטוסו לארצות הברית, עליכם להצטייד באישור ESTA (שימו לב: גם אם יש לכם אישור ESTA, אתם עדיין צריכים לעבוד ראיון בביקורת הגבולות, וטכנית עדיין יש סיכוי קטן שלא תוכלו להיכנס לארצות הברית, אם פקיד ביקורת הגבולות יחליט על כך). 

על מנת לקבל אישור ESTA, ממלאים בקשה מתאימה באתר הייעודי לאישור ESTA של הממשל. בטופס הבקשה מזינים פרטים אישיים כגון שם, כתובת, טלפון, אימייל, אזרחות, מספר דרכון ועוד. בנוסף, משלמים אגרה באמצעות כרטיס אשראי או PayPal (נכון להיום, סכום האגרה עומד על 21 דולרים). אישור ה-ESTA תקף לשנתיים או פקיעת תוקף הדרכון (המוקדם מביניהם). לרוב, לאחר הגשת הבקשת ל-ESTA, תקבלו מייל תוך כמה שעות עם האישור, ולכל היותר תוך שלושה ימים. עם זאת, מומלץ להגיש את הבקשה ל-ESTA מוקדם ככל הניתן, על מנת שתוכלו להגיש בקשה נוספת ל-ESTA (או ויזה, ראו בהמשך), במקרה שתקבלו סירוב ESTA לארה"ב

עד קבלת התשובה לבקשת ה-ESTA שלכם, סטטוס הטיפול בבקשה יהא Authorization Pending. למעשה, לבקשת ESTA יש שלושה מצבים בלבד: סטטוס ממתין לאישור (Authorization Pending), סטטוס של ניתן אישור (Authorization Approved) וסטטוס של לא ניתן אישור (Travel Not Authorized).

Travel Not Authorized: מה המשמעות?

המשמעות של סטטוס Travel not authorized היא שבקשת ה-ESTA שלכם סורבה. מטעמי פרטיות, מנהלת המכס והגבולות של ארצות הברית (U.S. Customs and Border Protection, המפקחים על הליך ה-ESTA), לא מפרטים מדוע הבקשה סורבה. משום כך, עליכם לעבור על הבקשה שלכם שוב, ולנסות להבין זאת בעצמכם. ישנן מספר סיבות אפשריות למצב של דחיית ESTA. סיבה אחת למשל היא טעות במילוי הטופס: אם למשל מצאתם כי טעיתם באחד הפרטים שמילאתם בבקשה (שם לא נכון, מספר דרכון שגוי וכדומה), הבקשה תידחה בשל כך, אולם תוכלו פשוט להגיש את הבקשה בשנית לאחר 24 שעות (תצטרכו לשלם אגרה פעם נוספת).

עם זאת, במרבית המקרים, הסירוב ל-ESTA נובע מטעמים של היסטוריה רפואית בעייתית המבקש, עבר פלילי של המבקש, או הפרה של חוקי ההגירה של ארצות הברית שביצע המבקש בעבר (למשל: אם נשארתם בשטח המדינה בניגוד לחוק, קרי מעבר לתקופת הזמן שניתנה לכם בויזה או ב-ESTA בפעם הקודמת בה שהיתם בארצות הברית). חשוב לדעת כי כאשר אתם מגישים בקשה ל-ESTA, אתם נשאלים על עברכם הפלילי, על ההיסטוריה רפואית שלכם, וכן לגבי בקשות ויזה שלכם שנדחו בעבר. מעבר לכך, לרשויות הגבולות והמכס יש גישה לפרטים הללו באופן עצמאי, לכן מומלץ שלא לשקר בבקשה שלכם ל-ESTA.

מה עושים במצב של Travel Not Authorized?

קודם כל, עליכם לנסות להבין מדוע קיבלתם סירוב אישור כניסה לארה"ב. במידה והסיבה לסירוב היא סיבה טכנית, עליכם פשוט להגיש את הבקשה ל-ESTA מחדש. לעומת זאת, אם מדובר בסירוב ל-ESTA עקב עבר פלילי או שיש לכם עבר בעייתי בהתנהלות עם ביקורת הגבולות בארצות הברית, הדרך הטובה ביותר עבורכם היא להגיש בקשה לויזה לארצות הברית. בעת הגשת בקשה לויזה, תוכלו להסביר את מצבכם בפני פקיד הגירה באופן אישי, שיוכל להתרשם באופן בלתי אמצעי מכם, ותוכלו לספק הסברים ונימוקים שיחזקו את בקשתכם לכניסה לארצות הברית.

אולי יעניין אותך גם​

ESTA לילדים

ESTA לילדים החל מספטמבר 2023, ישראל חברה בתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית ואזרחיה יידרשו לאישור ESTA, על מנת להיכנס למדינה.  על פי תנאי התוכנית, כל

קרא עוד
חידוש ESTA – כל המידע שצריך

חידוש ESTA – כל מה שצריך לדעת עם הצטרפותה של ישראל לתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית, אזרחי מדינת ישראל נדרשים להצטייד באישור כניסה אלקטרוני בכניסה

קרא עוד
טופס esta בעברית

טופס ESTA בעברית למילוי עצמי אונליין מעתה אזרחים ישראלים בעלי דרכון ביומטרי יהיו רשאים להיכנס לארצות הברית ללא צורך בקבלת ויזת תייר. במקום זאת, תוכלו

קרא עוד