הקונסוליה האמריקאית – כל מה שחשוב שתדעו

הקונסוליה האמריקאית בישראל שימשה כמשלחת דיפלומטית עצמאית עד שנת 2019, באותה שנה סופחה לשגרירות ארה"ב בישראל כמדור בתוך השגרירות. תפקידה של הקונסוליה היה בין היתר לקשר בין גורמים ישראלים ופלסטינים, לספק אשרות כניסה לארה"ב וטיפול בצרכיהם של אזרחי ארה"ב השוהים בירושלים או ברשות הפלסטינית.

מה התפקיד של הקונסוליה האמריקאית?

לאורך שנות כהונתה הרבים של הקונסוליה היא שימשה כגוף עצמאי, ולא הייתה כפופה לשגרירות ארה"ב בישראל. את הקונסוליה הוביל הקונסול הראשי, אשר התקשורת שלו מול מחלקת המדינה בוושינגטון התבצעה באופן ישיר, כלומר הוא לא היה כפוף לאמנה או מדינה מסוימת. יתרה מכך, הקונסוליה לא התנהלה באופן ישיר מול ממשלת ישראל, ורבים ראו בה כשגרירות של אזרחי הרשות הפלסטינית, למרות שהדרג שלה היה נמוך מדרג משל שגרירות. יחד עם זאת, היא קיימה ועודדה פעילות מדינית עם הרשות הפלסטינית, ושימשה כגורם מתווך בין ישראל לגורמי הרשות.

בשנת 2017, נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ הכריז כי ארה"ב מכירה באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל, וב-2018 שגרירות ארה"ב בתל אביב עברה לירושלים. באותה שנה, ארה"ב הכריזה על הפסקת פעילות הקונסוליה כגוף עצמאי בירושלים, ועל סיפוחה לשגרירות ארה"ב. הקשר הקונסולרי של אזרחי הרשות הפלסטינית מתנהל כיום במסגרת השגרירות, ב"מדור לעניינים פלסטינים". בשנות כהונתה, לקונסוליה היו מגוון תפקידים:

 • טיפול בוויזות לארה"ב.
 • מענה כללי לאזרחים אמריקאים המתגוררים בירושלים או בשטחי הרשות הפלסטינית.
 • קידום תהליך השלום.
 • עידוד תרבות והשכלה ברשות הפלסטינית.
 • סיוע כלכלי לרשות הפלסטינית.
 • הקמת קונסוליה וירטואלית באינטרנט עבור התושבים ברצועת עזה, שמטרתה לחשוף את תושבי הרצועה לשירותים של הקונסוליה ומידע.

איזה שירותים מקבלים תושבי ארה"ב בישראל משגרירות ארה"ב בישראל?

שירותי מתן הטבות

בעלי אזרחות אמריקאית בישראל זכאים למספר לא מבוטל של זכויות והטבות, וזאת בתיווך של שגרירות ארה"ב בישראל. ההטבות אליהן הם זכאים כוללות:

 • זכאות לדרכון יוקרתי – אזרחות אמריקאית מקנה זכות להוצאת אחד מהדרכונים היוקרתיים בעולם, הלוא הוא הדרכון האמריקני. הדרכון מאפשר כניסה חופשית לארה"ב ולמדינות רבות ברחבי העולם, ויחסוך מכם את הבירוקרטיה בהוצאת אשרת כניסה לארה"ב, כלומר תהיו זכאים לפטור מוויזה לארה"ב.
 • אזרחות אמריקאית לילדכם – אזרחים אמריקאיים זכאים להוציא גם לילדיהם אזרחות, וזאת בתנאי שהתגוררו בארה"ב לתקופת זמן כלשהי. ילדכם יהיו זכאים גם לכל ההטבות שמגיעות עם אותה אזרחות. כמו כן, תהיו זכאים לאזרחות אמריקאיות אם לאחד מהסבים שלכם יש אזרחות, ובתנאי שהתגורר בארה"ב לפחות 5 שנים.
 • סיוע בשכר לימוד אקדמאי – ארה"ב מסייעת לאזרחיה לקבל סיוע בשכר לימוד אקדמאי, במטרה לעודד שוויון זכויות לאזרחיה. ההטבות מתבטאות בהחזרי מס, למשל אם למדתם במוסד אקדמאי מוכר בארץ ובעולם, אתם זכאים להחזר מס של עד 2,500 דולר בהתאם להוצאות שהיו לכם בזמן הלימודים.
 • החזרי מס לילדים – אזרחי ארה"ב זכאים לקבל החזרי מס עבור ילדיהם. אם יש לכם ילדים מתחת לגיל 17 תהיו זכאים להחזרי מס בגובה של עד 2,000 דולר עבור כל אחד מילדכם.
 • זכות בחירה בארה"ב – אזרחות אמריקאית תאפשר לכם לבחור בבחירות לממשלת ארה"ב, כך תוכלו להשפיע על אחת מהמדינות הגדולות והמפותחות בעולם.

מתן מענה במקרה שישנם אזרחים פצועים, שבויים או במקרה פטירה

שגרירות ארה"ב בישראל מעניקה שירותים קונסולריים לאזרחיה השוהים בישראל, ביניהם סיוע בטיפול באזרחים פצועים, שבויים או במקרה של פטירה של אזרח ארה"ב והטסת גופתו חזרה לשטחי ארה"ב.

הנפקת ניירת המעידה על אזרחות

חלק מהשירותים הקונסולריים שמעניקה הקונסוליה בישראל היא הנפקה של מסמכים המעידים על אזרחות אמריקאית, ומסמכים המעידים על מגורים בארה"ב. כמו כן, אם תחפצו להוציא אזרחות אמריקאית לילדכם, תזדקקו למסמכים אלו.

כתובת שגרירות ארה"ב בישראל

בעבר שגרירות ארה"ב הייתה ממוקמת בשדרות רוטשילד בתל אביב. אך בשנים האחרונות היא הועתקה לבירה ירושלים, והיא ממוקמת במבנה ששימש בעבר את הקונסוליה של ארה"ב. הכתובת של השגרירות בירושלים היא: דוד פלוסר 14, שכונת ארנונה, ירושלים.

סיכום

הקונסוליה של ארה"ב כבר לא משמשת כגוף דיפלומטי עצמאי, וכעת היא פועלת כמדור בתוך השגרירות של ארה"ב בירושלים, כך שכל השירותים שהיא העניקה כגוף עצמאי, כעת מוענקים במסגרת השגרירות. השגרירות ממוקמת היכן שהקונסוליה הייתה ממוקמת בעבר, ומעניקה שירותים לאזרחים אמריקאים השוהים/מתגוררים בישראל, ומטפלת בבקשות להוצאת אשרה לארה"ב, וכן מעניקה שירותים קונסולריים. אם אתם רוצים להתעניין בעוד נושאים הקשורים לכך, היכנסו לבלוג שלנו לקריאת מידע ומאמרים נוספים.

השירותים שלנו

אולי יעניין אותך גם​

גרין קארד

מה זה גרין קארד?

גרין קארד הוא אישור עבודה ושהייה חוקית, באמצעותו אתה יכול ללמוד, לעבוד, לפתוח עסק ובעצם לחיות באופן קבוע בארצות הברית לכל החיים. עובדות על הגרלת הגרין

קרא עוד
ויזה לארה"ב לתינוק

ויזה לארה"ב לתינוק

ארצות הברית – ארץ האפשרויות הבלתי נגמרות ואחד מיעדי בילוי והנופש האהובים ביותר על התייר הישראלי. נראה כי מדי שנה הביקוש לחופשה ולנסיעות רק עולה

קרא עוד