ויזה לאירופה

ויזה לאירופה נדרשת מפעם לפעם בתנאים מסוימים וחשוב מאוד להכיר אותם. אם כך, אנחנו רוצים לעשות סדר בדברים ולהסביר אם באמת צריך ויזה לאירופה ואם כן לאילו מדינות. נסביר על המושג ETIAS ואיך הוא קשור לנושא. נדבר על העיקרון שעומד מאחורי הרעיון של הוצאת ויזה לאירופה ונגע בתהליך של הנפקת ויזה למדינות השונות באירופה.

האם צריך ויזה לאירופה?

עד היום לישראלים לא היה צורך להוציא ויזה לאף אחת ממדינות האיחוד האירופי, אך ממש בקרוב המצב עומד להשתנות. תיירים ישראלים שירצו לבקר באחת מ-26 מדינות מסוימות באירופה יהיו מחויבים בהנפקת ויזה אלקטרונית המאפשרת מעבר חופשי בין כל מדינות שנגן. המדינות המדוברות הן למעשה כל מדינות האיחוד האירופי מלבד רומניה, בולגריה, אירלנד וקרואטיה. בהמשך נרחיב ונפרט בדיוק באילו מדינות מדובר ונסביר עוד על ויזת שנגן ועל המדינות הכוללות באמנת שנגן.

 

מה זה ETIAS?

כשמדברים על ויזה לאירופה חייבים להבין קודם מה זה ETIAS. ETIAS, אם כך, היא אשרת כניסה אלקטרונית המאפשרת מעבר חופשי בין כל המדינות הנכללות בתוך אמנת שנגן. המשמעות של צירוף האותיות ETIAS הוא European Travel Information and Authorization System או בעברית – מערכת מידע והרשאת נסיעות אירופאית. זוהי למעשה מערכת שנוצרה על ידי האיחוד האירופי, כשהמטרה היא להגן על הגבולות האיחוד ולחזק אותם. במידה רבה, ETIAS דומה למערכת האלקטרונית לארצות הברית המכונה בקיצור ESTA. אזרחי ישראל שינפיקו אשרת ETIAS יוכלו להיכנס לכל 26 מדינות האיחוד הכלולות במדינה וכן יוכלו להיכנס לבולגריה, קרואטיה, קפריסין ורומניה.

כדי לקבל את אשרת הכניסה יש למלא טופס ETIAS באינטרנט בעלות של שבעה יורי, כשקטינים מתחת לגיל 18 ומבוגרים מעל גיל 70 לא מחויבים בתשלום כלל. האשרה מאפשרת שהייה לתקופת זמן של עד 90 יום למטרות פנאי ועסקים, והיא תקפה לשלוש שנים מיום הנפקתה. כאמור, במהלך התקופה הזאת יהיה אפשר לנוע בחופשיות בין המדינות הכלולות באמנת שנגן וזאת בתנאי שיש בידינו דרכון בתוקף.

 

מי צריך ויזה ETIAS?

חשוב להבין כי ויזת ETIAS נדרשת לכל אזרח ישראלי שמעוניין להיכנס לאחת ממדינות שנגן עם הדרכון הישראלי. ישראלים המחזיקים בדרכון אירופי לא צריכים להנפיק את הויזה ויכולים להיכנס באופן חופשי לכל המדינות השונות בלי ויזה או אישור מיוחד.

 

מהי המטרה של הוצאת ויזה לאירופה?

הרעיון של אשרת הכניסה ETIAS הוא לשפר את הביטחון של המדינות הכלולות באמנה ולהגן על אזרחיהן. נכון לכתיבת שורות אלו, יש היום לא פחות מ-63 מדינות בעולם שהאזרחים שלהם מורשים להיכנס למדינות האיחוד האירופי בלי ויזה או אשרה מיוחדות, כולל כניסה לחלק ממדינות שנגן וגם לחלק ממדינות אירופה החברות ב-EFTA (איגוד הסחר החופשי האירופי). אף שיש מגבלות לכניסה ואפשר להיכנס לתקופת זמן שבין 90 יום לחצי שנה, אנשים רבים הפרו את התנאים האלה ונשארו באירופה זמן רב יותר מהמותר, וויזת ETIAS היא בעצם דרך למנוע ולמזער את המצבים האלה. האישור למעשה מחייב את כל המבקרים להיבדק ולהצהיר על עצמם לפני הכניסה, וכך בעצם האיחוד האירופי יכול למנוע הגעה של אנשים המהווים סיכון מסוים. המטרה של המערכת היא לשפר את הביטחון הפנימי של התושבים, למנוע הגירה בלתי חוקית ולהקל את הבירוקרטיה ואת העיכובים בגבולות בעזרת זיהוי מוקדם של תיירים שלהם פוטנציאל בעייתי.

 

הגשת הבקשה לויזה לאירופה

המערכת החדשה אמורה להיכנס לתוקף בנובמבר 2023, וככל הנראה יהיה מדובר במערכת קלה, פשוטה ונגישה וכל אחד מאיתנו יוכל להגיש את הבקשה בקלות ובכוחות עצמו. לפני שמתחילים חשוב להצטייד באמצעי תשלום לצורך תשלום העמלה וכן בכתובת מייל פעילה שאליה יישלחו הוויזות.

 

איך מגישים בקשה לויזה לאירופה?

בשלב הראשון נתבקש לספק למערכת פרטים אישיים בסיסיים כמו שם מלא, תאריך לידה, פרטי ההורים, מקום לידה, מין, פרטי לאום ודרכון, כתובת מייל פעילה ומספר טלפון. לאחר מילוי הפרטים נדרש בתשלום העמלה. יכול מאוד להיות שבמקרים מסוימים נידרש לספק מידע נוסף כמו היסטוריית התעסוקה שלנו, טיולים קודמים באירופה, מצב רפואי, היסטוריה פלילית וכן הלאה. שימו לב כי מערכת ETIAS איננה דורשת נתונים ביומטריים אלא רק דיווח ומילוי פרטים.

 

כמה עולה הגשת הבקשה לויזה ETIAS?

לאזרחים מעל גיל 18 ומתחת לגיל 70 עלות הגשת הבקשה תעמוד על שבעה יורו, כשמתחת לגיל 18 ומעל גיל 70 הגשת הבקשה תהיה בלי עלות. את האגרה יש לשלם באופן מקוון דרך המערכת באמצעות כרטיס אשראי תקף. אם התשלום נדחה או לא עבר מסיבה כלשהי, הבקשה תושהה עד להסדרה של התשלום. אם הבקשה מאושרת, התשובה מתקבלת באופן אוטומטי בתוך דקות ספורות למייל. אם הבקשה היא בבחינה, התשובה יכולה להגיע גם עד 72 שעות לאחר הגשת הבקשה.

 

לכמה זמן תקפה ויזת ETIAS?

ויזת ETIAS תקפה לשלוש שנים מרגע קבלת האישור. לאחר שלוש שנים יפוג תוקפה ויהיה צורך להנפיק מחדש. כמו כן אם פג תוקפו של הדרכון שאיתו הונפקה הויזה בפעם הראשונה במסגרת השלוש שנים האלה, יהיה צורך להנפיק אשרה חדשה עם הדרכון החדש והאשרה הקודמת לא תהיה תקפה יותר. מעבר לכך, חשוב לזכור שמי שירצה להיכנס לתקופת זמן ארוכה יותר מ-90 יום יצטרך להגיש בקשה שונה לויזה ארוכת טווח כמו ויזת סטודנט, ויזה עבודה, אשרת תושב וכן הלאה.

 

מה קורה אם הבקשה לויזה לאירופה סורבה?

אם ישנו סירוב לבקשה, נקבל מסמך מפורט ובו נוכל להבין מהן הסיבות לסירוב. אם הסיבות לסירוב שגויות ומבחינתכם אין להן בסיס, אפשר יהיה להגיש ערעור דרך מערכת ETIAS וגם לקבל עזרה וסיוע בהגשת הבקשה בשנית.

 

איך הויזה לאירופה קשורה להסכם שנגן?

אמנת שנגן היא הסכם שנחתם בשנת 1985 בין מדינות אחדות באירופה, והיא נוגעת בנושאים שונים של מדיניות הגירה וביקורת גבולות. עם השנים האמנה עברה שינויים והתאמות, והיום היא מיושמת על ידי 26 מדינות אשר הוסרה ביניהן ביקורת הגבולות והונהגה בין כולן ויזה אחידה, שהיא בעצם ויזת ETIAS שתקפה לכל מדינות ההסכם.

 

מדינות ETIAS

זוהי הרשימה המלאה של המדינות הכלולות באמנת שנגן ושאליהן נצטרך בקרוב ויזת ETIAS:

 

אוסטריה דנמרק לוקסמבורג פורטוגל
איטליה הולנד מלטה צ'כיה
איסלנד הונגריה נורבגיה צרפת
אסטוניה יוון ספרד שוודיה
בלגיה לטביה סלובניה שוויץ
גרמניה ליטא סלובקיה פינלנד
ליכטנשטיין פולין

 

מי צריך ויזה ETIAS?

שימו לב כי הדרישה לוויזת ETIAS אינה ייחודית רק למדינת ישראל, ומרגע שתיכנס המדיניות לתוקף, אזרחיהן של 60 מדינות בעולם יהיו מחויבים בהנפקת האשרה. אלו הן המדינות שהאזרחים שלהן יהיו מחויבים בויזה:

 

אוסטרליה ארצות הברית גרנדה טרינידד וטובגו ניו זילנד
אוקראינה ארגנטינה דומיניקה יפן ניקרגואה
אורוגוואי אנטיגואה וברבודה דרום קוריאה מאוריציוס סטה
איחוד האמירויות בוסניה והרצגובינה הונג קונג מולדובה סיישל
איי בהאמה ברבדוס הונדורס מונטנגרו סינגפור
איי מרשל ברוניי ונואטו מיקרונזיה סמואה
איי שלמה ברזיל ונצואלה מלזיה סנט וינסנט
אל סלבדור בריטניה טובאלו מקאו סנט לוסיה
אלבניה גאורגיה טונגה מקדוניה סנט קיטס ונוויס
אנדורה גואטמלה טאיוואן מקסיקו סרביה
פלאו פנמה פרגוואי פרו צ'ילה
קולומביה קוסטה ריקה קיריבטי קנדה  

 

האם אפשר לעבוד לאחר שהוצאתי ויזה לאירופה?

באופן חד משמעי לא. אשרת כניסה אלקטרונית ETIAS מאפשרת אך ורק כניסה למטרות תיירות או עסקים (פגישות עסקים בלבד ולא עבודה). האשרה לא מקנה את האפשרות לעבוד באף צורה, וזוהי למעשה עבירה על החוק שעשויים להיות לה עונשים כבדים. מי שמעוניין לעבוד באירופה או ללמוד בה, ולא להיכנס למדינות האיחוד רק לצורכי תיירות או עסקים, חייב להנפיק מראש ויזה מתאימה. כמובן שישראלים בעלי דרכון של האיחוד האירופאי יכולים להתנהל ביבשת כמו אזרחים מן המניין ובין היתר גם לעבוד בה.

 

Liberty כאן כדי לעזור לכם!

נכון, על פניו התהליך של הנפקת ויזת ETIAS לא אמור להיות מסובך כלל, אבל סביר מאוד להניח שבתחילת הדרך יעלו קשיים. בד בבד צריך לזכור שמילוי שגוי של הטפסים עשוי להביא לסירוב זמני או קבוע, ועדיף שלא להסתכן. לנו בLiberty יש ניסיון רב בתחום של הנפקת ויזות ואישורים עם אלפי לקוחות מרוצים בעבר שקיבלו אשרות וויזות למקומות שונים ברחבי העולם. לאחר הכניסה של מערכת ETIAS החדשה לתוקף, אנו נשמח לעזור גם לכם ולדאוג שכל התוכניות שלכם יצאו לפועל. אל תישארו לבד ואל תשאירו את הצעד החשוב הזה לרגע האחרון. צרו קשר עם המומחים של Liberty ונשמח לסייע גם לכם ולדאוג שהחופשה שלכם תתחיל תמיד ברגל ימין. נסיעה טובה!

שירותים נוספים