מה זה ETIAS?

אם בעבר ישראלים רבים יכלו לבקר במדינות אירופה בלא בעיה, בעתיד הקרוב המצב הולך להשתנות. מפאת שינוים עולמיים שונים, כמות התיירים אשר החלה להגיע למדינות אירופה לאחר הקורונה גדלה באופן ניכר, עד שחלק משדות התעופה הגדולים סגרו את שעריהם לטיסות נכנסות. בגלל העומס שנוצר הוחלט ליישם מדיניות חדשה בדבר הכנסת אורחים במעברי הגבול ממדינות זרות לאירופה, והיא תקפה גם למדינת ישראל. שינוי זה נעשה בעיקר כדי לשמור על הביטחון של מדינות אירופה השונות ולשמור על הסדר הקיים. אז מה זה בדיוק ETIAS ואיך הוא ישפיע על הכניסה שלנו כאזרחים ישראלים למדינות השונות באירופה? המשיכו לקרוא.

מהי ETIAS?

ETIAS  הן ראשי תיבות באנגלית של European Travel Information and Authorization, ובעברית הכוונה היא למערכת מידע והרשאת נסיעות אירופאית. מערכת זו היא אשרת כניסה אלקטרונית לאירופה ממדינות זרות, וגם למעבר גבולות בין מדינות בתוך אירופה. תפקידה של מערכת זו הוא לחזק את גבולות המדינות האירופאיות, להקל על הרשויות השונות ולשמור על הביטחון באירופה באמצעות איתור ואיסוף נתונים על כל אדם שנכנס ויוצא ממנה. מערכת זו פותחה על ידי מדינות האיחוד האירופאי אשר חתמו על אמנת "שנגן", שעד היום סיפקה לנו ויזת שנגן לכניסה לאירופה בלי ויזה. זוהי אמנה המאפשרת ביטול ביקורת גבולות בין 26 המדינות החתומות עליה, ומאפשרת תנועה חופשית ממדינה למדינה בלא שימוש בבירוקרטיה מורכבת. כדי לא לסבך את ההליכים הללו,ETIAS תהיה מסמך ויזה אלקטרוני אשר יתיר כניסה ליבשת אירופה לאזרחים זרים.

למה היא נועדה?

מערכת ה-ETIAS מיועדת בעיקר לצרכי אבטחה מוגברת. בעזרת מערכת ה-ETIAS, שאוספת נתונים ומידע שונים באמצעות טופס שכל תייר שנכנס לגבולות אירופה ימלא לפני הגעתו, יהיה אפשר לזהות אם אותו אדם מהווה איום למדינה מסוימת ואם נוכחותו איננה רצויה מסיבות שונות. שימוש במערכת זו, אשר תדמה ויזה לאירופה, יתרום למניעת בעיות בהיקף רחב יותר, משום שאישור ה-ETIAS לא יינתן לכל אחד. כמו כן מערכת ה-ETIAS תעזור לייעל את תהליכי ניהול הגבולות בין מדינות איחוד האירופי ותעזור לזרז ביקורות גבולות.

מהם השלבים להגשת טופס ETIAS?

השלבים להגשת הבקשה ל-ETIAS אינם רבים ואינם מסובכים. המערכת כולה מקוונת ולכן אפשר להתחיל ולסיים את התהליך בקלות ובמהירות באינטרנט מהמחשב ואפילו מהנייד שלכם. כל מי שמעוניין לטוס לאחת ממדינות אירופה ומעוניין לקבל אישור ETIAS לכניסה לאירופה, יצטרך לעקוב אחרי השלבים האלה: תחילה למלא טופס ETIAS שיהווה את הבקשה לקבלת האישור. חשוב למלא את הטופס בדיוק רב ובהקפדה על פרטים נכונים ועדכניים. לאחר מכן יהיה עליכם לשלם את האגרה על הטופס ולשלוח אותו למערכת ETIAS לקבל האישור.

מתי כדאי להוציא את האישור?

זמן הוצאת האישור תלוי מאוד בשני אספקטים, והם יקבעו את הזמן שדרוש לעיבוד הבקשה שלכם ולקבלת התשובה על אישור ה-ETIAS. לאחר שתגישו את הבקשה, העיבוד שלה וקבלת התשובה יכולים לקחת שבועיים, ואף יכולים להיות גם מיידיים. שיקול לא פחות חשוב הוא התאריך המיועד להגעתכם לאירופה. לכן, כדאי להגיש את הבקשה לאישור ה-ETAIS שבועיים עד שלושה שבועות לפני הטיסה המיועדת שלכם לאירופה, לכל מקרה שיבוא.

מאיזה שנה יכנס אישור ETIAS לתוקף?

אישור ה-ETIAS צפוי להיכנס לתוקף כבר בנובמבר בשנה הנוכחית 2023 או בשנת 2024. מדובר במערכת חדשה אשר תשתמש הן בעיבוד ידני והן בעיבוד תוכנה, אשר עדיין נמצאת בפיתוח ונכון להיום איננה נכנסה לפעולה.

מי צריך ETIAS?

אישור ה-ETIAS הוא אישור כניסה לאירופה לאזרחי מדינות זרות בלי ויזה לכל אחת ממדינות האיחוד האירופי. לכן, אזרחי מדינת ישראל יצטרכו להגיש בקשה לקבלת אישור ETIAS לפני כניסתם לגבולות מדינות אירופה השונות.

האם האישור מקנה מעבר בין מדינות?

האישור ה-ETIAS אכן מקנה למקבליו את היכולת לעבור בין מדינות, אך תחת תנאים מסוימים. בעת מילוי בקשת האישור, תידרשו לציין דרך לאיזו מדינה תיכנסו באירופה ותוכלו להיכנס לאירופה אך ורק מהמדינה שאותה ציינתם. אחרי שנכנסתם לגבולות אירופה תוכלו להמשיך ולעבור בין גבולות המדינות עד למשך של 90 יום. כמו כן, אומנם אישור ה-ETIAS תקף ומותיר כניסה ל-30 מדינות האיחוד האירופאי, אך חשוב לזכור כי קיימות מדינות באירופה שאינן חלק מהאיחוד. במדינות אלו מעבר הגבולות תלוי בהחלטת המדינה אליה תיכנסו מאחר והן לא נמצאות באזור "שנגן". לכן, חובה לבדוק ולתכנן את מסלול הטיול שלכם באירופה בהתאם.

מה אפשר לעשות אם דוחים לי את האישור?

בקשתכם לאישור ה-ETIAS עלולה להידחות אם משהו לא נמצא תקין בטופס הבקשה שלכם לפי מערכת המידע של "שנגן". הסירוב לקבלת אישור ה-ETIAS עלול להתרחש אם בוצע שימוש בדרכון או בתעודת נסיעה שאיננה שייכת לכם או מדווחת גנובה, אבודה או פסולה. כמו כן הסירוב עלול להינתן במקרים אשר עברו הפלילי של אדם נחשב כמהווה איום או סיכון ביטחוני למדינה, סיכון להפצת מגפות או סיכון להגירה בלתי חוקית. אך לעיתים הבקשה יכולה להיות מסורבת פשוט כי לא מילאתם את הפרטים שלכם בצורה מדויקת או שחסרים מסמכים חשובים בבקשה. במקרה שבו בקשתכם נדחית אפשר להגיש אותה שוב טם הסיבה לסירוב ניתנת לתיקון.

סיכום

ETIAS היא ויזה חדשה לאזרחים זרים שמעוניינים להיכנס לגבולות אירופה מכל סיבה שהיא. מדובר במערכת נתונים ומידע אלקטרונית, אשר תקל על ביקורת הגבולות ותמנע מצבים מסוכנים. מטרתה לשמור על הביטחון ועל הסדר הקיים במדינות שבהן קיים הסכם ה"שנגן", אשר מותיר מעבר בין גבולות מדינות באירופה. שלבי הגשת הבקשה מהירים וכוללים מילוי טפסים ותשלום אגרה שאפשר לעשות בזריזות. ביקורת הגבולות דרך מערכת אישורי ה-ETIAS יחלו לפעול באירופה כבר החל משנת 2024 לצורך ייעול והקלה על הכניסה לגבולות השונים של יבשת אירופה.

שירותים נוספים