יהדות ארצות הברית

ארה"ב מכילה קהילה יהודית ענפה הכוללת כ-8 מיליון יהודים, מה שהופך אותה לקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם. הקהילה היהודית בארה"ב מגוונת, ומכילה את זרמי היהדות השונים. אז מדוע כל כך הרבה יהודים בחרו להשתקע בארה"ב? ובאיזה מדינות בארה"ב תוכלו למצוא את הקהילות היהודיות הגדולות ביותר?

כל מה שחשוב שתדעו על יהדות ארה"ב

יהדות ארה"ב היא קהילה מגוונת, חזקה ומעניינת במיוחד. הנה מספר עובדות חשובות על אודותיה, שמבוססות על מחקר חדש של מרכז המידע האמריקני "Pew" שביצע מחקר על כ-5,000 יהודים אמריקאים.

  • מספר היהודים בארה"ב נמצא במגמת עלייה – נכון לשנת 2020, יהודים מהווים כ-2.4% מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב. אומדן האוכלוסייה היהודית לשנת 2020 עמד על בין 7.5 מיליון ל-8 מיליון יהודים, הוא כולל 5.8 מיליון מבוגרים ו-1.8 מיליון ילדים. זאת בהשוואה להערכה הדמוגרפית ב-2013 לפיה מספר היהודים המבוגרים עמד על 6.7 מיליון, ומספר הילדים עמד על 1.3 מיליון.
  • הקהילה היהודית נמצאה מגוונת יחסית מבחינה אתנית – בדומה לכלל אוכלוסיית ארה"ב, נראה שגם הקהילה היהודית הופכת יותר מגוונת מבחינה אתנית. תשעה מתוך עשרה מבוגרים יהודים אמריקאים מזדהים כלבנים שאינם היספנים, בעוד ש-8% מגדירים את עצמם בקטגוריות אתניות אחרות.
  • יהודי ארה"ב פחות דתיים ביחס לאוכלוסייה הכללית בארה"ב – כאחד מכל עשרה יהודים אמריקאים (12%) ענו שהם משתתפים בטקסים דתיים מדי שבוע בבית הכנסת, או בסביבה פחות רשמית, כמו למשל קבוצת תפילה או מניין עצמאי, לעומת כרבע מהמבוגרים בארה"ב (27%) אשר משתתפים באירועים דתיים פעם בשבוע או יותר.
  • יהודים אמריקאים מזוהים יותר עם המפלגה הדמוקרטית – רוב היהודים האמריקאים מגדירים את עצמם כליברלים, אשר מצביעים למפלגה הדמוקרטית. המחקר, שנערך לקראת הבחירות לנשיאות ב-2020 מצא כי 71% מהמבוגרים היהודים (כולל 80% מהיהודים הרפורמים) הם דמוקרטים. ומנגד, שלושת רבעי מהקהילה האורתודוקסית בארה"ב הצביעה למפלגה הרפובליקנית.
  • יהודי ארה"ב מאמינים כי שיעור האנטישמיות במדינה גדל – שלושה רבעים מיהודי ארה"ב מאמינים שהאנטישמיות בארה"ב גדלה בשנים האחרונות. קצת יותר ממחצית (53%) אמרו שהם מרגישים פחות בטוחים בארה"ב מבעבר. עם זאת, נראה כי היהודים ממשיכים להשתתף בפעילויות יהודיות. רוב הנשאלים שאמרו שהם חשים פחות בטוחים, הודו באותה הנשימה שהם לא מהססים לקיים מצוות או להשתתף באירועים יהודיים בשל דאגות ביטחוניות. כ-10% מהיהודים שמרגישים פחות בטוחים (או בערך 5% מכלל יהודי ארה"ב) אמרו שהם בחרו שלא לקחת חלק במצוות או באירוע יהודי מתוך דאגה לביטחונם.
  • רוב יהודי ארה"ב קשורים ברמה כזו או אחרת לישראל – כשישה מתוך עשרה (58%) נשאלים ענו שהם קשורים לפחות במידת מה לישראל. הזיקה של יהודים אמריקאים שביקרו בישראל נמצאה גדולה יותר ביחס ליהודים אמריקאים שלא ביקרו בה.
  • רוב יהודי ארה"ב עוסקים בפעילויות תרבותית עם זיקה ליהדות – הפעילויות כוללות בישול אוכל יהודי, אירוח חברים לא יהודים בחגים יהודיים, ביקור באתרים היסטוריים, קריאת ספרות היסטוריה או ביוגרפיות, צפייה בתוכניות טלוויזיה הקשורות ליהדות או לישראל וקריאת חדשות יהודיות בדפוס או באינטרנט. כמו כן, יהודים שמגדירים את עצמם כשומרי מצוות דיווחו על מעורבות תרבותית יהודית ברמה הגבוהה ביותר.

למה יהודים בחרו להשתלב ארצות הברית?

רוב יהודי ארה"ב הם יהודים ממוצא אשכנזי אשר היגרו לארה"ב מאירופה בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, ויש לכך סיבה טובה – ארה"ב היא המדינה הראשונה בהיסטוריה שהציעה שוויון זכויות ליהודים, עוד במאה ה-18. זו למעשה אחת הסיבות המרכזיות והחשובות בגינן יהודי ארה"ב בחרו להגר לארצות הברית, אך יש סיבות נוספות: ארה"ב דוגלת בפלורליזם והכלה של הדתות השונות, ואימצה כערך עליון את עיקרון "הפרדה בין דת ומדינה" מה שהעניק ליהודים את האפשרות להשתלב בין שאר הדתות והתרבויות. נוסף על כך, ארה"ב היא מדינת מהגרים אשר מכילה קבוצות אתניות שונות ומגוונות, והעניקה ליהודים את ההזדמנות להשתלב כשווים בין שווים, וזאת לעומת האנטישמיות הקשה שהיהודים חוו באירופה עוד לפני מלחמת העולם השנייה. יחד עם זאת, היהודים הם לא המרוויחים היחידים מההגירה לארה"ב, גם ארה"ב הרוויחה רבות מעצם הגירתם. לאורך השנים היהודים שגשגו ותרמו רבות לחברה בשלל תחומים, בעיקר בתחומי הכלכלה, המדע והתרבות. זאת אחת הסיבות המרכזיות לכך שהקהילה היהודית נחשבת לאחת הקהילות החזקות והמשפיעות בארה"ב.

באיזה מדינות יהודים גרים בריכוזים גבוהים?

לפי הספרייה הווירטואלית היהודית, בניו יורק מתרכזת האוכלוסייה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב, עם למעלה מ-1.77 מיליון יהודים, או 9.1% מכלל אוכלוסיית המדינה. בניו ג'רזי מתגוררים כמעט 547,000 יהודים, המהווים 6.1% מכלל אוכלוסיית המדינה. מסצ'וסטס היא ביתם של למעלה מ-293,000 יהודים, שהם 4.2% מכלל אוכלוסיית המדינה.

במרילנד מתגוררים למעלה מ-236,000 אמריקאים יהודים, אשר מהווים 3.9% מהאוכלוסייה הכללית. פנסילבניה רשמה את הגידול הגדול ביותר באוכלוסייה היהודית מ-2019 ל-2020, עלייה של 45.8%, מ-298,240 אלף יהודים, ל-434,165 אלף יהודים.

להלן 10 המדינות המכילות את שיעור היהודים הגבוה ביותר:

ניו יורק – 9.10% מכלל אוכלוסיית המדינה.

ניו ג'רזי – 6.10% מכלל אוכלוסיית המדינה.

מסצ'וסטס – 4.30% מכלל אוכלוסיית המדינה.

מרילנד – 3.90% מכלל אוכלוסיית המדינה.

קונטיקט – 3.30% מכלל אוכלוסיית המדינה.

קליפורניה – 3.00% מכלל אוכלוסיית המדינה.

פלורידה – 3.00% מכלל אוכלוסיית המדינה.

נבאדה – 2.50% מכלל אוכלוסיית המדינה.

אילינוי – 2.30% מכלל אוכלוסיית המדינה.

פנסילבניה – 2.30% מכלל אוכלוסיית המדינה.

האם אתם חייבים ויזה כדי לבקר בארה"ב?

התשובה היא חד משמעית כן, כדי לבקר בארה"ב תצטרכו לבצע תהליך של הוצאת ויזה לארצות הברית, שיאפשר לכם כניסה לארה"ב. את אשרת הכניסה ניתן להנפיק בשגרירות ארה"ב.  תהליך הוצאת הוויזה לא מורכב מידי אך חשוב שתבצעו אותו באופן מדויק, בהנחיית איש מקצוע. כך תפחיתו משמעותית את הסיכון לסירוב ותוכלו לזרז את התהליך. הגשת הבקשה כוללת מילוי מסמכים אונליין, במסגרת טופס DS-160 המכיל שאלות רבות ומסורבלות. נוסף על כך, תתבקשו להעלות תמונת פספורט התואמת את הדרישות של ארה"ב, ולסיום תצטרכו לשלם אגרה.

חשוב לציין שאנו בליברטי ויזה יכולים לסייע בזירוז תהליכים בכל הקשור לקביעת תורים להוצאת הוויזה. לעתים תוכלו להמתין חודשים עד שתקבלו תור לשגרירות, ואנו יכולים לסייע בהקדמת התור. אתם מוזמנים לפנות אלינו לפרטים נוספים בנושא.

לסיכום

הקהילה היהודית בארה"ב היא אחת הקהילות היהודיות החזקות והחשובות בעולם. אנשי הקהילה תרמו לאורך השנים רבות עבור התפתחותה של ארה"ב בתחומים כמו כלכלה, מדע, תרבות ועוד. כדי לבקר בארה"ב תצטרכו להוציא ויזת תייר, אנו ממליצים לבצע את תהליך הוצאת הוויזה בליווי של איש מקצוע, אשר יהפוך את התהליך קל יותר, ויפחית את הסיכון לסירוב. על כך ועוד תוכלו לקרוא בבלוג שלנו, המכיל את המידע המקיף ביותר על אודות הוצאת וויזה, יהודי ארה"ב ועוד.

השירותים שלנו

אולי יעניין אותך גם​

יהדות ארצות הברית

יהדות ארצות הברית

ארה"ב מכילה קהילה יהודית ענפה הכוללת כ-8 מיליון יהודים, מה שהופך אותה לקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם. הקהילה היהודית בארה"ב מגוונת, ומכילה את זרמי היהדות

קרא עוד
פטור מראיון אישי

פטור מראיון אישי

"פטור מראיון אישי" – הן כנראה שלושת המילים שכולנו חולמים לשמוע בעת הגשת מועמדות לקבלת ויזה לארצות הברית. אם קניתם כרטיסי טיסה לניו יורק ונזכרתם

קרא עוד