חוק הסבא: הוצאת אזרחות אמריקאית לפי חוק הסבא

חוק הסבא הוא תיקון לחוק ההגירה והאזרחות של ארצות הברית, שנחקק בשנת 2000. התיקון קובע כי ילדים עד גיל 18, שאחד מהוריהם הוא אזרח אמריקאי, זכאים לאזרחות אמריקאית גם אם ההורה אינו עומד בתנאי "חמש השנים". התנאי היחיד הוא שסבו או סבתו של הילד התגוררו בארה"ב במשך חמש שנים לפחות, מתוכן שנתיים מעל גיל 14. החוק נועד להקל על קבלת אזרחות אמריקאית לילדים של הורים אמריקאים שגרים מחוץ לארה"ב. החוק נחשב לפורץ דרך, שכן הוא מאפשר לילד להוריד את תנאי האזרחות מההורים שלו לסבא או סבתא שלו.

 

רקע כללי על חוק הסבא

הוצאת אזרחות אמריקאית לילד באמצעות חוק הסבא מחייבת, בראש ובראשונה, סבא או סבתא בעלי דרכון אמריקאי, אשר חיו חלק ניכר מחייהם בארצות הברית. החוק, באופן עקרוני, נולד עבור אנשים שהוריהם אינם עומדים בקריטריונים על מנת לאזרח את ילדיהם. מדובר בתנאי הבסיסי, אך בהחלט לא היחיד, וישנם מספר מכשולים אשר עלולים לגדוע את התהליך באיבו, לרבות שהייה קודמת של המועמד לאזרחות בארצות הברית שלא כחוק וללא הסבר מניח את הדעת.

אזרחות לילדים – תהליך ארוך אך משתלם

הנפקת דרכון אמריקאי באמצעות החוק המדובר מצריכה, לפני הכול, הרבה סבלנות, שכן מדובר בתהליך אשר עלול להתמשך חודשים ארוכים. מעבר לכך, יש להקפיד קלה כחמורה בכל הקשור לדרישות רשויות ההגירה האמריקאיות, בעיקר בכל הקשור למילוי הטפסים הרלוונטיים, לצירוף המסמכים הנדרשים, לתנאי התמונות שיש לצרף למעטפת הבקשה ועוד.

מסמכים נדרשים

בכדי להתחיל את תהליך הוצאת אזרחות אמריקאית לילד באמצעות חוק הסבא יש למלא טופס בשם N-600-K . יחד עם זאת, מילוי טופס זה אורך כשעה, בעוד איסוף המסמכים הנדרשים להשלמת התהליך, עלול לקחת שבועות ארוכים ואף למעלה מכך. לפיכך, נמליץ להתעדכן באתר השגרירות בכלל המסמכים אותם עליכם להמציא, ולגשת לעבודה בהקדם האפשרי. בין הטפסים המרכזיים אותם עליכם להשיג:

 • תעודת לידה של הילד
 • תעודת לידה של ההורה האמריקאי
 • תעודת לידה של הסבא או סבתא האמריקאי.
 • שתי תמונות פספורט של הילד.
 • אישורי מגורים בארצות הברית
 • חשבונות בנק

הוכחות שהסבא או סבתא האמריקאי התגוררו בארה"ב במשך חמש שנים לפחות, מתוכן שנתיים מעל גיל 14. ההוכחות יכולות לכלול מסמכים כגון:

 • תעודות עבודה/ עדויות לניהול עסק בתחומי המדינה
 • מספר ביטוח לאומי אמריקאי
 • תעודות לימוד
 • תעודות נישואין/ גירושין
 • מסמכי בעלות על נכסים
 • מסמכי מס

לגבי הטופס שהזכרנו (ועוד טופס קצר שגם אותו יש למלא), לישראלים רבים נטייה להתבלבל ולחשוב שטעויות מתקבלות בהבנה ברשויות ההגירה האמריקאיות. אז זהו, כאשר מדברים על הנפקת דרכון אמריקאי, אין דבר כזה "טעות קטנה". על כל סעיף נשכח או שדה שלא מולא כהלכה, הטופס יפסל לאלתר, והתהליך יקטע כמעט לפני שהחל. חשוב לדעת!

עלויות הוצאת אזרחות לילד מתוקף חוק הסבא

נקודה נוספת אותה יש לקחת בחשבון לפני פתיחת תהליך הוצאת אזרחות אמריקאית לילד היא נושא התשלום, העומד, נכון למועד כתיבת שורות אלו, על כ-1,170 דולר! גם אתם מופתעים? עדיף שתהיו מופתעים עכשיו ולא אחרי שהתחלתם את התהליך. נכון, רבים יסכימו שזה אכן משתלם לעומת מה שמקבלים בתמורה, ועדיין, מדובר בסכום שחייבים לקחת בחשבון. יש לשלוח את כל הטפסים, המסמכים וכמובן את אישור התשלום לקונסוליה האמריקאית, להמתין לריאיון ולקוות לטוב. אם אינכם מעוניינים לקחת את הסיכון של טעויות שונות בטופס, תרגום לא מקצועי של מסמכים מסויימים וטעויות נוספות שנובעות מחוסר מקצועיות, אתם מוזמנים לפנות אלינו. בהצלחה!

ילדים ואזרחות אמריקאית – לדאוג בהווה, לעתיד הנכדים!

שירותים נוספים