הוצאת מספר סושיאל סקיורטי אמריקאי

מה זה ה- SSN? מדוע חשוב להנפיק אותו? האם ניתן להוציא מספר סושיאל סקיורטי בישראל או שהברירה היחידה היא לשלוח הכל למשרדי הביטוח הלאומי האמריקאי בארצות הברית? במאמר זה נענה לכם על כל השאלות החשובות אודות מספר הביטוח לאומי האמריקאי והנפקתו. הבה נתחיל..

קצת אודות סושיאל סקיורטי

סושיאל סקיורטי המוכר גם בראשי התיבות: 'SSN' הוא מספר אותו מנפיק הביטוח הלאומי האמריקאי לכל מי שיש לו אזרחות אמריקאית או גרין קארד. מספר מזהה אישי וסודי זה משרת את האמריקאים לצרכי ביטוח לאומי, מיסוי, הרשמה למוסדות חינוך, פתיחת חשבונות בנק במדינות אחרות, קבלת הלוואות ועוד. חשוב לדעת שהנפקתו של מספר זה אינה נעשית באופן אוטומטי ולכן עד אותו שלב בו יושם חוק FACTA בישראל, לרבים מבעלי האזרחות האמריקאית שחיו במדינתנו, לא היה מספר SSN.

חוק FACTA – חובת הוצאת SSN בישראל

חוק  Foreign Account Tax Compliance Act המוכר בשמו 'חוק FATCA' הינו חוק שנחקק בארצות הברית בשנת 2010 ומטרתו המרכזית הינה למנוע מאזרחים אמריקאים שמתגוררים מחוץ לארצות הברית של אמריקה להתחמק מתשלום המיסים להם הם מחויבים מבחינת החוק בארה"ב. במסגרת חוק זה כל גוף פיננסי מחוץ לארצות הברית מחוייב לבדוק האם קיימים אצלם חשבונות שנפתחו על ידי בעלי אזרחות אמריקאית. בהתאם, הוא מחוייב להעביר מידע אודות החשבונות ופרטי בעליהם לרשויות המס של ארצות הברית.

בישראל, חובת הדיווח החלה בשנת 2016 וזאת בהמשך להסכם שנחתם בין ישראל לארה"ב. אך לא רק הגופים הפיננסיים מחוייבים לדווח על החשבונות הקיימים בבנק ופרטים אודות בעלי החשבון, אלא גם כל מי שיש לו גרין קארד (גם אם פג תוקפו) וכל מי שמחזיק באזרחות אמריקאית ויש לו הכנסות של 10,000$ ויותר. מי שלא ידווח יספוג קנס גבוה מאוד.

נכון להיום בישראל של שנת 2018 כל בעל אזרחות אמריקאית או גרין קארד שמעוניין לפתוח חשבון בבנקים או בכל גוף פיננסי אחר חייב להציג את להציג את מספר הסושיאל סקיורטי שלו, למלא ולחתום על טופס 9W וטופס ויתור סודיות ובהוצאת דו"חות שנתיים אודות הכנסותיו ואודות חשבונותיו מחוץ לארצות הברית. כל זה מוביל לחובת הוצאת מספר סושיאל סקיורטי SSN בישראל.

הנפקת מספר SSN – בישראל או לא בישראל?

אם היה לכם SSN בעבר והוא אבד לכם תבצעו את תהליך הנפקת מספר SSN באמצעות פגישה בשגרירות. אם לא היה לכם אף פעם מספר סושיאל סיוקרטי הוצאת מספר סושיאל סקיורטי SSN יתבצע בישראל, בקונסוליה האמריקאית הממוקמת בעיר הבירה, ירושלים.

  • ילדים עד גיל 12 – הנפקת מספר הביטוח הלאומי האמריקאי יתבצע דרך הדואר.
  • מעל לגיל 12 – ההליך מורכב יותר ומחייב ראיון בקונסוליה, מילוי טפסים שונים והבאת מסמכים שונים.

באם נולדתם בישראל תהליך הוצאת מספר SSN יעשה בארץ (בקונסוליה האמריקאית בירושלים). בישראל, תהליך זה לוקח כ- 3 שבועות. באם נולדתם בארצות הברית, הטפסים והמסמכים יישלחו לארצות הברית והתהליך יכול לקחת עד 6 שבועות.

כעת, נותר רק להתחיל את הליך הוצאת מספר SSN בישראל. כיוון שמדובר על תהליך לא פשוט המערב מילוי דקדקני של טפסים בשפה האנגלית, תרגום חלק מהמסמכים, הגשת כל המסמכים הנדרשים ומפגש בקונסוליה בירושלים, רבים פונים למומחים בהוצאת מספר סושיאל סקיורטי בישראל, דבר אשר מבטיח להם הליך פשוט, מדויק, ופעמים רבות גם קצר יותר. בהצלחה!

שירותים נוספים