פטור מויזה לארה"ב

מזל טוב, בוטלה הויזה לישראלים!

הפטור מויזה נכנס לתוקף

כל ישראלי שרצה לטוס אי פעם לארצות הברית, גילה במהרה כי הדבר כרוך בהוצאת ויזה. תהליך ארוך הכולל הגשת טופס מפורט, תשלום ומעבר של ריאיון בשגרירות ארצות הברית. באופן טבעי אנשים מחפשים דרך להימנע מהתהליך הסבוך הזה שגם הרבה פעמים לא מסתיים בויזה מאושרת. לכן ישראלים רבים היו בצפייה לכניסתה של ישראל לתוכנית פטור מויזה לארה״ב. מהי בעצם המשמעות של פטור מויזה, איך מקבלים את הפטור הזה, מהי מערכת ה-ESTA בהקשר הזה ואיך גם ישראלים יכולים ליהנות מן הפטור בתנאים מסוימים, כבר ניתן את כל התשובות.

תוכנית פטור מויזה לארה"ב

ארצות הברית היא מדינה המנהיגה מדיניות הגירה קשה ביותר. היא מקשה על תיירים להיכנס לתחומיה ונוקטת הרבה מאוד צעדים כדי לוודא שאין שוהים לא חוקיים במדינה ובטח שלא מתפרנסים בגבולותיה באופן לא חוקי ומבלי לשלם מס למדינה. על כן – כאשר רוצים להיכנס למדינה מכל סיבה שהיא, יש להוציא ויזה בתהליך ארוך ומורכב יחסית. יחד עם זאת, לפני יותר מעשור הוחלט להקל על כניסת תיירים לארצות הברית והוכרזה מדיניות חדשה של פטור מויזה. הפטור ניתן רק לאזרחים ממדינות מסוימות שבהן אחוז הסירוב לבקשות ויזה הוא נמוך יחסית.

תוכנית ויתור ויזה (VWP) היא תוכנית של ארצות הברית המאפשרת לאזרחים ממדינות מסוימות להיכנס לארצות הברית למטרות תיירות, עסקים, או בזמן מעבר עד 90 יום ללא צורך בהוצאת ויזה. התוכנית נועדה להקל על נסיעות מזורזות עבור אנשים מתאימים ולקדם יחסים טובים יותר עם המדינות המשתתפות.

שימו לב כי הפטור ניתן בתנאים מסוימים ולא מאפשר כניסה חופשית או שהייה בלתי מוגבלת. הכניסה היא לתקופת זמן מוגבלת, עד שלושה חודשים בלבד, ולמטרות תיירות בלבד שכן אי אפשר לעבוד או ללמוד במסגרת הכניסה למדינה בזכות הפטור הזה. מרגע קבלת האישור תוקף התוכנית הוא לשנתיים או עד לסיום תוקפו של הדרכון. במסגרת השנתיים האלה אפשר להיכנס לארצות הברית באופן חופשי ללא צורך בחידוש ויזה לארצות הברית, כאמור עד לתקופת זמן של שלושה חודשים, מי שמתכנן לחרוג מעל 90 ימים מסתכן בעבירה חמורה שעשויה לגרום לסילוקו מארצות הברית לשנים רבות ואף לצמיתות.

להלן כמה נקודות מפתח על התוכנית:

 1. מערכת אלקטרונית לאישור נסיעות (ESTA): נוסעים ממדינות VWP חייבים לקבל אישור דרך המערכת האלקטרונית לאישור נסיעה (ESTA) לפני העלייה למטוס או ספינת תענוגות לכיוון ארה"ב. ESTA אינה ויזה; זהו אישור מראש לנסוע תחת ה-VWP.
 2. דרישות הדרכון: הנוסעים חייבים להיות בעלי דרכון אלקטרוני, הכולל שבב אלקטרוני משובץ עם נתוני הנוסע, כדי להשתמש ב-VWP.
 3. שהייה: נוסעי VWP אינם יכולים להאריך את שהותם מעבר ל-90 הימים או לשנות את הסטטוס שלהם (לדוגמה, לאשרת סטודנט או לעבודה) פעם אחת בארה"ב.
 4. ויתור על זכויות: נוסעי VWP מוותרים בדרך כלל על זכויותיהם לעיין או לערער על החלטת קצין מכס והגנה על גבולות ארה"ב (CBP) לגבי קבילותם בנמל הכניסה.
 5. מטרות שהייה מוגבלות: VWP מיועדת רק לעסקים, לתיירות (כולל למטרות רפואיות) זה לא מאפשר עבודה או לימודים לטווח ארוך.
 6. אבטחה משופרת: מדינות VWP משתתפות בשיתוף מידע פלילי וקשור לטרור ומקיימות תקני סיכול גבוהים בטרור, אכיפת חוק, בקרת גבולות ואבטחת מסמכים.
 7. עקרון הדדיות: אמנם לא דרישה רשמית, אך ישנה ציפייה שמדינות VWP יציעו הרשאות הדדיות לאזרחי ארה"ב.

מי המדינות הפטורות מויזה לארה"ב?

המדינות שנמצאות בתוכנית הפטור מויזה לארצות הברית: ישראל, אנדורה, אוסטריה, אוסטרליה, איסלנד, איטליה, אירלנד, אסטוניה, בלגיה, ברוניי, צ'ילה, הרפובליקה הצ'כית, דנמרק, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, יפן, הונגריה,, דרום קוריאה, לטביה, ליכטנשטיין, ליטא, לוקסמבורג, מלטה, מונקו, הולנד, ניו זילנד, נורבגיה, פורטוגל, פולין, סן מרינו, סינגפור, סלובקיה, סלובניה, ספרד, שבדיה, שוויץ, טייוואן, בריטניה

איך מקבלים פטור מויזה?

מזל טוב, אזרחי ישראל בעלי דרכון ביומטרי זכאים לפטור מויזה! נזכיר שוב שמדובר בכניסה למטרות תיירות וכי במקרים של נסיעה לצורך לימודים, עבודה או כל מטרה אחרת שהיא לתקופת זמן של מעל שלושה חודשים, יש להגיש בקשה לויזה כרגיל. על מנת להוציא אישור כניסה לארצות הברית במסגרת תוכנית הפטור יהיה עליכם להגיש בקשת מקוונת דרך מערכת ESTA.

מהי מערכת ESTA?

מערכת ה-ESTA היא בעצם המערכת הממוחשבת של ממשלת ארצות הברית שדרכה אפשר לקבל את פטור מויזה לישראלים. השימוש במערכת הוא בגדר חובה עבור מי שמעוניין לממש את זכותו לפטור. לאחר שליחת הטופס והצטרפות למערכת ESTA יתקבל אישור ESTA לארה"ב, אך חשוב לדעת שהוא כשלעצמו לא מהווה אישור כניסה של ישראלים לארצות הברית. כלומר, עם קבלת האישור נוכל לטוס לארצות הברית, אך בסופו של דבר מי שיאשר באופן סופי את הכניסה הוא פקיד ההגירה. לרוב אין בעיה והכניסה לארצות הברית מאושרת במקום.

מה הסיבות הנפוצות לדחייה של בקשה במסגרת התוכנית?

 • אין ברשותך דרכון ביומטרי.
 • אם אינכם עומדים באחד או יותר מהקריטריונים המפורטים לעיל.
 • אם סיפקתם מידע שגוי או מטעה במהלך הגשת הבקשה.
 • אם יש לכם עבר פלילי.
 • אם הנכם מגיעים ממדינה שיש לה קשרים עם ארצות הברית.
 • אם רשויות ההגירה האמריקאיות סבורות כי המבקש מהווה איום על ביטחון ארצות הברית או על האינטרסים שלה.

אם בקשת ESTA שלך נדחתה, תקבל הודעה דוא"ל עם הסיבה לסירוב. אם אתה לא מסכים עם הסיבה לסירוב, תוכל להגיש ערעור.

מה קורה אם סורבתי לקבלת פטור במסגרת התוכנית פטור מויזה?

למרבה הצער רשות ההגירה לא מספקת את סיבות לסירוב בקשת ה ESTA. גם אם על פניו מדובר בדרכון שנמצא בתוכנית פטור מויזה לארצות הברית. יחד עם זאת אם אתם מעריכים כי חלה טעות בהערכה, או שמילאתם בטעות פרטים שגויים ואתם עומדים בקריטריונים של תוכנית פטור מויזה, תוכלו לנסות להגיש בקשה שוב. שימו לב כי סירוב הבקשה אומנם מונע את האפשרות לכניסה לארצות הברית במסגרת תוכנית הפטור, אך לא מונע לחלוטין את האפשרות לכניסה למדינה ולהוצאת ויזה בשיטה הרגילה. נוסף על כך, חשוב להביא בחשבון כי לרוב כאשר מדובר בדרכון תקין ובאנשים ללא עבר פלילי, הפטור ניתן אוטומטית ובדרך כלל אין בעיות של סירוב.

האם יש הבדל בין ויזה לארה"ב לבין פטור מויזה לארה"ב?

בהחלט. צריך להבין כי עצם זה שאנו מחזיקים בדרכון הכלול בתוכנית הפטור, לא אומר שאנו זכאים לכניסה באופן מידי. בשלב הראשון יש להגיש את הטפסים במערכת ESTA ולאחר קבלת האישור נוכל בעצם לגשת אל גבולות המדינה, שם יקבע פקיד ההגירה אם נוכל להיכנס או לא (אם הכל תקין לא אמורה להיות בעיה). פטור מויזה לארה"ב לא מקנה אפשרות לכניסה חופשית וכמו כן הוא מוגבל בזמן. הפטור אינו מחליף ויזת עבודה או ויזת לימודים והוא לא מבטיח כניסה בלתי מוגבלת ללא בחינה, משל היינו מחזיקים דרכון אמריקאי בידינו.

ויזה ESTA
היכן מתקבל האישור שגרירות או קונסוליה ארה"ב משרד ביטחון המולדת של ארה"ב (DHS)
סוג המסמך חותמת או מדבקה מודבקת בדרכון אישור אלקטרוני
מטרת הביקור מאפשר כניסה למדינה בהתאם לסוג הויזה ופרק הזמן המאושר בה מאפשר נסיעה לארצות הברית לתיירות או עסקים לשהייה של עד 90 יום
משך התוקף משתנה בהתאם לסוג הויזה תקף לשנתיים ממועד ההנפקה
תהליך הגשת בקשה בדרך כלל דורש ראיון אישי אישור אלקטרוני מקוון
מחיר משתנה בהתאם לסוג הויזה $21 לכל בקשה

חשוב לזכור

אם אתם מחזיקים בדרכון זר של אחת מהמדינות המשתתפות בתוכנית הפטור, זה בהחלט מעלה את הסיכוי שלכם לקבל אישור כניסה למדינה בתור תיירים. יחד עם זאת, חוסר היכרות עם המערכת או מילוי לא נכון של הטפסים עשוי להביא לפסילה של הבקשה ואפילו לזה שנחשד כמי שמנסים להיכנס לארצות הברית במרמה. בדיוק בגלל זה מומלץ בחום להיעזר בשירותים שאנו מציעים כאן Liberty USA ואנו נשמח ללכת אתכם יד ביד עד לקבלת אישור הכניסה למדינה.

לסיכום

פטור מויזה לארה"ב הוא דבר נהדר ולמי שהתמזל מזלו ומחזיק בדרכון זר, בהחלט זכה בקיצור דרך ובקיצור תהליכים עד לקבלת אישור הכניסה המיוחל. באותה נשימה חשוב לומר שגם ללא פטור מויזה אפשר להיכנס לארצות הברית על אף שהתהליך מעט מורכב יותר. אם אתם זקוקים לעזרה בהוצאת ויזה לארצות הברית, בין במסגרת תוכנית הפטור ובטח אם באמצעות הדרכון הישראלי שלכם – צרו קשר עם צוות המומחים של Liberty USA ונשמח לסייע ולדאוג שהנסיעה המתוכננת שלכם לארצות הברית תקרה הרבה יותר מהר משחשבתם. בהצלחה!

 

מידע נוסף:

 

שירותים נוספים